Jak znaleźć idealną kurtkę do żeglowaniaŻeglarstwo to sport, który wymaga stroju o określonych cechach. Nawet jeśli dopiero się uczysz lub wybierasz się na prostą jednodniową wycieczkę, odpowiednia kurtka żeglarska ma ogromne znaczenie. Musi chronić Cię przed wiatrem i deszczem, zapewniać chłód, gdy na zewnątrz jest gorąco i ciepło, gdy jest zimno, a także zapewniać szybki i łatwy dostęp do całego sprzętu. Aby znaleźć idealną kurtkę żeglarską, należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Potrzebujesz takiego, który idealnie pasuje, ma optymalną wentylację i miejsce na wszystkie niezbędne rzeczy – nie zapominając, że musi też dobrze wyglądać! Ale nie martw się, mamy tutaj wszystko, co musisz o tym wiedzieć.

Decyduj się na materiały wodoodporne i oddychające

Pierwszą rzeczą, o której należy pomyśleć przy wyborze kurtki, jest materiał. Wodoodporna kurtka jest zaprojektowana tak, aby utrzymać deszcz i wilgoć. Na zewnątrz będzie miała wodoodporną powłokę, która świetnie chroni przed deszczem i wilgocią. Wewnątrz kurtki może znajdować się również powłoka hydrofobowa. Jest to świetna metoda utrzymania suchości, ale może sprawić, że będziesz się bardziej pocić, ponieważ zatrzyma ona ciepłe powietrze wewnątrz kurtki. Oddychająca kurtka działa w ten sposób, że pozwala na przepływ powietrza do środka i na zewnątrz, zapobiegając przegrzaniu. Jest to świetne rozwiązanie podczas żeglowania, ponieważ jesteś chroniony przed żywiołami i nie przegrzejesz się i nie zaczniesz się pocić. Jedynym minusem jest to, że będzie ona przepuszczać wodę podczas deszczu, więc nie jest idealna do żeglowania w każdych warunkach pogodowych.

Dopasowanie jest kluczowe – upewnij się, że nie jest za duże ani za małe

Dopasowanie jest ważne nie tylko wtedy, gdy kupujesz spodnie lub sukienkę, ale także gdy kupujesz kurtkę żeglarską. Zbyt duża kurtka będzie ciężka i będzie powiewać na wietrze, natomiast w zbyt małej trudno będzie się poruszać. Dobrą zasadą podczas przymierzania kurtki jest upewnienie się, że mieści się ona w ramionach i rękawach. Jeśli jest za duża, zawsze możesz ją uszyć na miarę, ale gdy już znajdziesz idealne dopasowanie, być może będziesz musiał kupić nową kurtkę! Jeśli planujesz nosić gruby sweter pod spodem, pamiętaj, aby uwzględnić to podczas przymierzania kurtek do kupienia. Nie chcesz, aby kurtka była zbyt ciasna w ramionach.

Wentylacja jest równie ważna

To, że masz wodoodporną kurtkę, nie oznacza, że nie możesz jej przewietrzyć. Jest to ważne w przypadku gorących dni. Nie chcesz przecież przegrzać się i zacząć się pocić. Możesz odpowietrzyć kurtkę w różnych miejscach, aby wypuścić ciepłe powietrze i wpuścić chłodniejsze. Upewnij się, że kurtka ma otwarte lub siatkowe sekcje pod pachami, wokół mankietów i z tyłu szyi. To właśnie tam gromadzi się najwięcej ciepła. Niektóre ubrania mają również zamki błyskawiczne, które pozwalają na rozpięcie większej części kurtki, gdy jest ciepło na zewnątrz. Ten typ odzieży jest świetny do żeglowania, ponieważ pozwala na większy przepływ powietrza.

Sprawdź możliwości przechowywania i kieszenie

Różne rodzaje żeglarstwa wymagają różnych narzędzi i sprzętu. Zanim kupisz kurtkę, musisz upewnić się, że ma ona odpowiednią ilość kieszeni i schowków, aby przechowywać wszystko, czego potrzebujesz. Niektóre kurtki mają kieszeń wewnątrz i kolejną na zewnątrz, co jest świetne do przechowywania cennych przedmiotów, których nie chcesz stracić. Inne mają większe kieszenie na piersi, które są świetne do przechowywania mniejszych przedmiotów, do których potrzebujesz szybkiego dostępu, takich jak telefon lub klucze. Jedną z rzeczy, których należy szukać w kurtce jest kieszeń, która jest łatwo dostępna na klatce piersiowej. Będzie ona idealna do przechowywania telefonu, abyś mógł robić zdjęcia lub komunikować się z załogą.

Nie zapomnij o kapturze!

Kaptur jest niezbędną częścią kurtki żeglarskiej. Chcesz mieć pewność, że zakrywa on twarz i głowę, więc nie zmokniesz podczas deszczu. Musi być również na tyle duży, aby zakrywał całą głowę, abyś nie uległ poparzeniu słonecznemu. Upewnij się, że przymierzasz kurtkę z kapturem, aby sprawdzić, czy jest dobrze dopasowana. Jeśli będzie za ciasna, nie będziesz mógł swobodnie poruszać głową. Jeśli jest zbyt luźny, deszcz może przedostać się do środka, a twarz może ulec poparzeniu słonecznemu. Najlepsze kaptury żeglarskie są rozciągliwe, dzięki czemu można swobodnie poruszać głową. Mają również sznurek ściągający u dołu, dzięki czemu można go zacisnąć lub wypuścić na zewnątrz, jak tylko się chce.

Najlepsza kurtka żeglarska na ciepłą pogodę

Najlepszy wybór kurtki na ciepłą pogodę to taki, który jest lekki, oddychający i wodoodporny. Chcesz mieć kurtkę, w której łatwo się poruszać i która nie krępuje ruchów. Wiele kurtek jest zaprojektowanych specjalnie dla tych klimatów, z funkcjami takimi jak siatkowe otwory wentylacyjne, elastyczne mankiety i lekkie tkaniny. Dobra kurtka żeglarska na ciepłą pogodę będzie miała wysoki kołnierz sięgający do brody i kaptur, który zakrywa głowę i twarz. Zazwyczaj posiadają wodoodporną powłokę na zewnątrz i lekką podszewkę wewnątrz, dzięki czemu nie przegrzewają się. Niektóre kurtki są również pokryte środkiem odstraszającym owady, co jest świetne w ciepłym klimacie, gdzie insekty mogą być prawdziwym problemem.

Niezależnie od tego, czy żeglujesz w gorącym czy zimnym klimacie, ważne jest, abyś upewnił się, że masz odpowiednią odzież, która ochroni Cię przed żywiołami i poparzeniem słonecznym. Dobra kurtka żeglarska jest niezbędną częścią Twojego stroju i powinna być w stanie ochronić Cię zarówno przed deszczem jak i słońcem. Kurtki żeglarskie można znaleźć w różnych kolorach i stylach. Można je również znaleźć w szerokim zakresie cen. Możesz łatwo znaleźć kurtkę żeglarską, która jest niedroga, ale musisz upewnić się, że jest wykonana z wysokiej jakości materiałów, które będą trwałe. Kupując kurtkę żeglarską, upewnij się, że ma ona cechy, które chcesz i potrzebujesz, takie jak kieszenie i kaptur.