Kurtki Softshell: Czego szukać, jak dobieraćMęskie kurtki softshell to jeden z najbardziej uniwersalnych typów odzieży zimowej, jaki możesz posiadać. Softshelle są lekkie, ale niezwykle trwałe, wodoodporne i mają właściwości rozciągliwe, które sprawiają, że są idealne do różnych aktywności. Oznacza to, że dobrej jakości męska kurtka softshellowa będzie Ci dobrze służyć, niezależnie od tego, czy wędrujesz po górach, biwakujesz pod gwiazdami, czy po prostu przemieszczasz się z punktu A do B podczas chłodniejszych miesięcy. W tym artykule przyjrzymy się bliżej różnym typom męskich kurtek softshell dostępnych obecnie na rynku, co sprawia, że są one tak wyjątkowe i jak wybrać taką, która będzie pasować do Twojego osobistego stylu i poziomu aktywności.

Co to jest kurtka softshell?

Kurtki softshellowe to odzież hybrydowa, która łączy w sobie najlepsze elementy zarówno wodoodpornej lub wodoszczelnej kurtki hardshellowej, jak i rozciągliwej, oddychającej warstwy typu wiatrówka. Jak sama nazwa wskazuje, kurtka softshellowa jest wykonana z tkaniny, która pod względem wytrzymałości i wagi znajduje się gdzieś pomiędzy hardshellem a wiatrówką. Softshelle są często używane do wspinaczki górskiej, wędrówek, wspinaczki i innych aktywności na świeżym powietrzu, gdzie konieczna byłaby cięższa, bardziej wytrzymała kurtka. Ale ponieważ są one tak lekkie i mają doskonałe właściwości oddychające i rozciągliwe, kurtka w kierunku końca spektrum, jeśli chodzi o trwałość. Kurtki Softshell są również świetne dla ludzi, którzy mieszkają w miejscach, które mają cztery pory roku, ponieważ są one wystarczająco lekkie, aby używać ich jako element warstwowy podczas cieplejszych miesięcy, ale nadal wystarczająco trwałe, aby nosić je samodzielnie podczas chłodniejszych miesięcy.

Różne rodzaje kurtek softshell

Jeśli chodzi o kurtki softshell, istnieje kilka rodzajów tkanin, konstrukcji i wzorów do wyboru. Oto niektóre z najbardziej popularnych opcji:

- Hard-shell kurtka softshell: Hard-shell softshells są najbardziej wytrzymałe z całej gromady i dlatego najlepiej nadają się do trudnych warunków i intensywnego użytkowania. Są one również najdroższe.

- Kurtka softshellowa typu mid-layer lub polar: Kurtki softshell o średniej grubości warstwy są świetne do układania warstw i mogą być noszone pod kurtką hard-shell dla dodatkowego ciepła. Są zazwyczaj tańsze i bardziej swobodne niż inne rodzaje kurtek softshell.

- Lekka kurtka softshell: Lekkie softshelle są świetne na cieplejsze miesiące, ale mogą być noszone przez cały rok w bardziej umiarkowanych regionach. Są one zazwyczaj bardziej przystępne cenowo niż inne rodzaje kurtek softshell.

Materiał i konstrukcja kurtki softshell

Jak wspomnieliśmy powyżej, kurtki softshell są wykonane z tkaniny, która jest gdzieś pomiędzy hardshellem a wiatrówką. Z tego powodu softshelle są idealne do szerokiego zakresu aktywności i temperatur, a także są wystarczająco trwałe, aby wytrzymać regularne użytkowanie. Softshelle są często wykonane z kombinacji materiałów, takich jak nylon, poliester lub mieszanka obu tych materiałów. Przy zakupie kurtki softshell należy sprawdzić instrukcję pielęgnacji odzieży, aby dowiedzieć się, z jakiego rodzaju tkaniny została wykonana. Najlepsze kurtki softshell są wykonane z tkanin, które są wodoodporne i/lub wodoodporne.

Tkanina softshellowa jest często poddawana działaniu substancji chemicznych o trwałej hydrofobowości (DWR), aby zwiększyć jej poziom wodoodporności. Jeśli chodzi o konstrukcję, najlepsze kurtki softshellowe mają bardziej wytrzymałą warstwę zewnętrzną i bardziej rozciągliwy materiał wewnętrzny.

Dlaczego kurtki softshellowe są tak popularne?

Oprócz tego, że są bardzo trwałe i lekkie, kurtki softshellowe są również bardzo wygodne i łatwe do noszenia. Mają doskonałą rozciągliwość i mobilność, co sprawia, że bardzo dobrze nadają się do codziennego użytku, a nawet do aktywnych zajęć, takich jak wędrówki i wspinaczka. Są również bardzo łatwe do nakładania na warstwy, co sprawia, że są idealne do stosowania w szerokim zakresie temperatur. Kolejnym czynnikiem, który sprawia, że kurtki softshellowe są tak popularne jest ich wszechstronność. Wiele osób zdecydowałoby się na posiadanie tylko jednego lub dwóch elementów odzieży outdoorowej, takich jak kurtka puchowa lub kurtka przeciwdeszczowa, i polegać na tych elementach przez cały sezon. Jednak kurtki softshell mogą być noszone samodzielnie lub jako część systemu warstwowego. To sprawia, że są idealne dla wielu różnych typów warunków pogodowych.

Jak wybrać odpowiednią kurtkę softshell dla siebie

Kupując nową kurtkę softshell, pamiętaj o następujących czynnikach, aby znaleźć najlepsze dopasowanie do swoich potrzeb.

- Tkanina: Rodzaje aktywności, do których planujesz używać kurtki, określą najlepszą tkaninę dla Ciebie. Jeśli mieszkasz w bardziej umiarkowanym klimacie, ale nadal planujesz wyruszyć w góry w cieplejszych miesiącach, możesz wybrać lekki softshell wykonany z nylonu. Jeśli potrzebujesz kurtki, która wytrzyma silny deszcz i wiatr, możesz wybrać softshell wykonany z bardziej wytrzymałej tkaniny, takiej jak poliester lub mieszanka nylonu z poliestrem.

- Dopasowanie: Kupując nową kurtkę, ważne jest, aby ją przymierzyć i upewnić się, że pasuje do Twojego typu ciała. Zbyt luźna kurtka softshellowa może być niewygodna, zbyt obszerna lub sprawiać wrażenie większej niż jesteś. Zbyt ciasna kurtka softshellowa może ograniczać Twoje ruchy i sprawiać, że będziesz czuł się niekomfortowo, zwłaszcza gdy pod spodem nosisz warstwę bazową. Upewnij się, że ramiona są dobrze dopasowane i że jest wystarczająco dużo miejsca, aby swobodnie poruszać ramionami. Tułów powinien być dopasowany wygodnie, bez bycia zbyt luźnym lub zbyt ciasnym. Długość kurtki powinna kończyć się nieco powyżej bioder.

- Układanie warstw: Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać podczas zakupów kurtki softshell dla mężczyzn, jest to, czy można ją układać warstwowo. Wiele wysokiej jakości kurtek softshellowych można nakładać warstwowo, zapinając pod spodem polar lub syntetyczny sweter.