Czego szukać w dobrej kurtce trekkingowejKiedy pogoda staje się chłodniejsza, a liście zaczynają zmieniać kolor, zwykle jest to czas, aby przygotować się do kolejnego sezonu turystycznego. Niezależnie od tego, czy planujesz weekendowy wypad, czy dłuższą wyprawę z plecakiem, posiadanie odpowiedniego sprzętu jest niezbędne. Wybierając kolejną kurtkę trekkingową, istnieje kilka cech, na które należy zwrócić uwagę, aby mieć bezpieczne i przyjemne doświadczenie. Ponadto wiele z tych kurtek jest przeznaczonych do aktywności na świeżym powietrzu, takich jak wędrówki lub wspinaczka; dlatego powinny one być również odporne na deszcz lub wilgoć w ogóle. Oto kilka przydatnych informacji o tym, co czyni dobrą kurtkę trekkingową.

Wodoodporny materiał dla każdego rodzaju kurtek trekingowych

Najważniejszym elementem układanki jeśli chodzi o kurtki jest materiał. Najlepsze kurtki trekkingowe będą miały hydrofobowy (lub wodoodporny) materiał. Oznacza to, że tkanina jest technicznie wodoodporna lub wodoodporna, co zapewni Ci suchość podczas wędrówki w deszczu. Tkanina kurtki powinna mieć powłokę Durable Water Resistant (DWR), która sprawia, że tkanina jest wodoodporna. Aby upewnić się, że kurtka jest wodoodporna, należy przejechać dłonią po tkaninie. Jeśli krople wody spływają po niej jak po wosku samochodowym, to znaczy, że kurtka jest wodoodporna. Jeśli nie, poszukaj innej kurtki trekkingowej.

The North Face opracował wodoodporny materiał, który jest elastyczny i wodoodporny. Jest również lekki i oddychający. The North Face opracował nowy rodzaj wodoodpornego materiału do wszystkich rodzajów kurtek trekkingowych. Ten materiał jest elastyczny, wodoodporny, lekki i oddychający. Kurtki będą dostępne w sprzedaży w 2019 roku.

Wentylacja i oddychalność

Oprócz wodoodporności, kurtka trekkingowa powinna być również oddychająca. Oznacza to, że pozwala twojemu ciału uwalniać wilgoć, tak jak robi to gąbka, gdy ją ściśniesz. Innymi słowy, jest to tkanina, która pozwala wilgoci przejść przez nią, odparowując do powietrza wewnątrz kurtki. Dobra kurtka powinna mieć otwory w odpowiednich miejscach tkaniny i powinna być lekka. Ponadto powinna mieć klin pod pachami, czyli element konstrukcyjny, który pozwala na swobodny przepływ powietrza do wnętrza kurtki. Jeśli trekking odbywa się w upalne dni, szukaj kurtki z panelami z siatki od wewnątrz. Siateczka pozwoli Twojemu ciału oddychać, jednocześnie blokując promienie słoneczne, co zapewni Ci chłód i komfort. Jeśli wybierasz się na trekking w chłodne dni, wybierz kurtkę, która jest w pełni izolowana i wykonana z grubego materiału, który zatrzymuje ciepło.

Ciepła i lekka izolacja w jednej kurtce

Jednym z najważniejszych czynników do rozważenia przy zakupie nowej kurtki do wędrówek jest izolacja, ponieważ może ona sprawić lub złamać całe doświadczenie. Idealnie, chcesz kurtkę trekkingową, która jest zarówno ciepła, jak i lekka. Najlepsze rodzaje izolacji to puch, Primaloft i wełna. Materiały te są lekkie i wysoce oddychające, ale także zapewniają ciepło, co jest kluczowe podczas wędrówek w zimnej pogodzie. Są one również łatwe w czyszczeniu i konserwacji, co czyni je doskonałym wyborem dla każdej kurtki trekkingowej. Należy pamiętać, że grubsza i cieplejsza podszewka oznacza, że kurtka będzie cięższa. Jeśli chcesz wędrować przez kilka godzin i nie zużywać się, lekka kurtka jest lepszą opcją.

Wytrzymała tkanina i szwy

Tkanina kurtki powinna być trwała i odporna na przetarcia. Ponadto, szwy powinny być mocne i dobrze zszyte; w przeciwnym razie szwy będą się rozrywać. Dobra kurtka turystyczna powinna być wykonana w 100% z nylonu lub jego mieszanki. Nylon to włókno syntetyczne, które jest zarówno lekkie, jak i trwałe, co czyni go idealnym wyborem dla kurtek trekkingowych. Nylon jest również wodoodporny, co jest świetne na deszczowe warunki. Jeśli chodzi o szwy, szukaj podwójnych lub potrójnych. Podwójne szwy są powszechne, ale preferowane są potrójne, ponieważ są bardziej wytrzymałe, nawet w miejscach, które zwykle są bardziej podatne na rozdarcia.

Dopasowanie i komfort w podróży

Kiedy przymierzasz kurtkę, upewnij się, że dobrze na ciebie pasuje. Kurtka powinna być dopasowana, ale nie za ciasna. Powinna leżeć na biodrach, a nie w talii. Rękawy powinny kończyć się tuż nad nadgarstkiem, a dół kurtki powinien sięgać do talii. Jeśli kurtka jest zbyt obszerna, trudno będzie się w niej poruszać i może zaplątać się w plecaku. Materiał powinien być również wygodny. Jest to zależne od rodzaju trekkingu, który będziesz uprawiać. Na przykład, jeśli będziesz trekkingować na pustyni, będziesz chciał kurtkę, która utrzymuje piasek na zewnątrz. Jeśli będziesz trekking w śniegu, będziesz chciał kurtkę, która jest wodoodporna i wiatroszczelna.

Kupując nową kurtkę, zwróć uwagę na takie cechy jak kieszenie, sznurki, kaptury czy zamki błyskawiczne. Niektóre kurtki mają wbudowany kaptur, a inne mają wewnątrz kieszonkę na klucze lub telefon. Wszystkie te cechy sprawią, że Twoje doświadczenie trekkingowe będzie jeszcze lepsze. Na przykład, jeśli wędrujesz w deszczu, kaptur ochroni Twoją głowę przed przemoczeniem. Jeśli wędrujesz w ciepły dzień, kieszeń przyda się do przechowywania cennych rzeczy.

Jeśli chodzi o trekking, odpowiedni sprzęt jest niezbędny do bezpiecznej i przyjemnej podróży. Wybierając kurtkę turystyczną, pamiętaj o tkaninach, izolacji i innych cechach, takich jak wentylacja i oddychalność. Dobra kurtka zapewni Ci suchość, ciepło i komfort, a jednocześnie będzie lekka i wytrzymała. Z odpowiednią kurtką będziesz przygotowany na każdą aktywność na świeżym powietrzu.