Co nosić podczas wędrówek: Kompleksowy przewodnik po męskiej odzieży trekkingowejJeśli chodzi o planowanie aktywności na świeżym powietrzu, skompletowanie odpowiedniego stroju może być równie ważne, jak wybranie właściwego celu. Niezależnie od tego, czy planujesz wybrać się na lokalny szlak, czy wyruszyć na wielodniową wędrówkę, Twój wybór odzieży może wpłynąć na to, jak bardzo będziesz cieszyć się czasem spędzonym na świeżym powietrzu. Ponieważ różne aktywności narażają Twoje ciało na różne warunki środowiskowe (gorąco, wilgotno, deszczowo lub wietrznie), ważne jest, aby wybrać odpowiednią odzież i sprzęt przed wyruszeniem na szlak. Zebraliśmy ten pomocny przewodnik po tym, co należy nosić podczas wędrówek, abyś mógł być spokojny wiedząc, że bez względu na to, co Matka Natura rzuci na Ciebie, będziesz wygodny i gotowy na wszystko!

Podstawy odzieży turystycznej

Istnieje kilka podstawowych do's i don'ts, jeśli chodzi o odzież turystyczną. Będziesz chciał się upewnić, że twoja odzież jest wygodna, lekka i oddychająca, ponieważ będzie noszona pod znaczną ilością potu i wilgoci. Ponadto, nie chcesz, aby Twoje ubrania turystyczne były zbyt restrykcyjne, ponieważ chcesz być w stanie swobodnie poruszać swoim ciałem podczas wędrówki. Wybór odpowiednich skarpet jest niezbędny do uprawiania turystyki pieszej, ponieważ niewłaściwe skarpety mogą prowadzić do pęcherzy, infekcji grzybiczych i innych problemów zdrowotnych. Materiały mają znaczenie. Wełna, tkaniny syntetyczne, a nawet jedwab to doskonałe materiały na odzież turystyczną. Są one lekkie, ciepłe, gdy jest zimno i chłodne, gdy jest gorąco na zewnątrz.

Co wybrać: Szorty vs. spodnie

Szorty są powszechnie używane do wędrówek. Jednak ich noszenie może być zdradliwe. Musisz wybrać szorty, które są wystarczająco długie, aby chronić nogi przed cierniami i owadami, ale nie tak długie, aby złapać się w gałęzie drzew. Ponadto, spodenki turystyczne powinny mieć wbudowaną ochronę przed promieniowaniem UV, aby zapobiec oparzeniom słonecznym, ponieważ szkodliwe promienie słoneczne są bardziej intensywne na większych wysokościach. Spodnie turystyczne to świetna opcja dla tych, którzy planują długie wędrówki w zimnej pogodzie. Jednak większość spodni turystycznych nie jest tak oddychająca jak szorty, co oznacza, że być może będziesz musiał wędrować wolniej lub robić więcej przerw, aby uniknąć przegrzania.

Obuwie turystyczne podstawą bezpiecznych wycieczek

Buty turystyczne są zaprojektowane tak, aby zapewnić maksymalną ochronę, wsparcie i przyczepność we wszystkich rodzajach warunków pogodowych. Dobra para butów turystycznych będzie lekka, wodoodporna i oferująca dobrą trakcję. Ale buty turystyczne są zwykle drogie i często są zbyteczne dla krótkich i łatwych wędrówek. Buty do biegania po szlakach są świetną alternatywą dla butów turystycznych. Są lekkie, oddychające i mają doskonałą trakcję. Są one zazwyczaj bardziej przystępne niż buty turystyczne i świetnie nadają się do biegania po szlakach i wędrówek trwających do kilku dni. Jeśli jednak planujesz wędrówki w obszarach z dużą ilością błota lub śniegu, możesz rozważyć noszenie butów turystycznych zamiast tego.

Buty, które są solidne i wodoodporne są doskonałe do wędrówek. Oferują one lepsze wsparcie i ochronę niż buty do biegania po szlaku i są odpowiednie do wszystkich rodzajów terenu. Są jednak cięższe niż buty trailowe, przez co mniej nadają się na długie wędrówki. But o średnim kroju jest odpowiedni do wędrówek przy umiarkowanej pogodzie. Jest lekki i oferuje dobre wsparcie i ochronę. Niski but jest odpowiedni do wędrówek w ciepłe dni. Jest lekki i oferuje dobrą ochronę i wsparcie.

Koszulki i spodenki turystyczne

Koszulki turystyczne są doskonałe do wędrówek w ciepłe dni, ponieważ są lekkie i oddychające. Koszulka turystyczna jest łatwa do podarcia i może nie chronić Cię przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Dlatego w czasie upałów należy nosić koszulkę turystyczną z długim rękawem, aby chronić skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV. Szorty turystyczne są doskonałym wyborem na wędrówki w ciepłe dni. Są one lekkie i oferują dobrą wentylację. Ponadto większość szortów turystycznych ma wbudowaną ochronę przed promieniowaniem UV, aby chronić skórę przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Spodnie turystyczne to dobra opcja na wędrówki w chłodniejsze dni. Są one bardziej wytrzymałe niż szorty turystyczne i oferują lepszą ochronę przed kolcami i owadami.

Spodnie turystyczne

Spodnie turystyczne są zaprojektowane tak, aby były lekkie i trwałe. Ponadto są one wyposażone w różne kieszenie i paski, które pomogą Ci przechowywać i organizować swój sprzęt turystyczny. Para spodni turystycznych to doskonały wybór na wędrówki w chłodniejsze dni. Są one bardziej wytrzymałe niż szorty turystyczne i zapewniają lepszą ochronę przed kolcami i owadami. Spodnie trekkingowe to świetna opcja na wędrówki w ciepłe dni. Są one zazwyczaj lekkie, oddychające i mają ochronę przed promieniowaniem UV, aby zapobiec oparzeniom słonecznym.

Kurtki i kamizelki

Lekka kurtka to świetny wybór na wędrówki między porami roku. Jest to również doskonały wybór na deszczową pogodę, ponieważ może chronić Cię przed przemoczeniem podczas wędrówki w deszczu. Wiatroszczelna kurtka jest odpowiednia na chłodne i zimne wycieczki, ponieważ pomaga utrzymać ciepło. Ponadto, kurtka wiatroszczelna przypomina kurtkę wodoodporną, ale waży mniej i jest bardziej oddychająca. Kurtka ocieplana jest odpowiednia na wędrówki w umiarkowanym i zimnym klimacie. Może ona pomóc w zatrzymaniu ciepłego powietrza wewnątrz kurtki, co sprawia, że jest ona odpowiednia do trudnych czynności, takich jak wędrówki.

Skarpety trekkingowe

Skarpety turystyczne są specjalnie zaprojektowane, aby chronić Cię przed pęcherzami, infekcjami grzybiczymi i innymi dolegliwościami stóp. Są wykonane z oddychającego materiału i oferują doskonałą amortyzację. Co więcej, są one dostępne w różnych grubościach, a niektóre mają nawet wbudowane pompki/ systemy podtrzymujące stopę. Niskie buty turystyczne to doskonały wybór na krótkie i łatwe wędrówki. Są lekkie, wygodne i mają doskonałą przyczepność, dzięki czemu nadają się na każdy rodzaj terenu. Nie są one jednak wodoodporne i nie zapewniają tak dużej ochrony i wsparcia jak buty turystyczne. Buty turystyczne o średnim kroju są odpowiednie do umiarkowanych wędrówek. Są one bardziej wytrzymałe niż buty turystyczne o niskim kroju, a jednocześnie oferują doskonałą trakcję. ##

Wędrówki to świetny sposób na kontakt z naturą i odrobinę ćwiczeń. Jednak może to być trochę niewygodne, jeśli nie wiesz, co nosić. Aby temu zapobiec, upewnij się, że jesteś ubrany odpowiednio do pogody i terenu, ponieważ sprawi to, że twoja wędrówka będzie o wiele bardziej przyjemnym doświadczeniem!