Co musisz wiedzieć o kurtkach wiatro- i wodoodpornych?Kiedy na zewnątrz panuje straszna pogoda, utrzymanie ciepła i suchości może być wyzwaniem. Mokra odzież i narażenie na silny wiatr mogą sprawić, że przebywanie na zewnątrz będzie nieprzyjemnym doświadczeniem. Nawet jeśli mieszkasz na obszarze, na którym nie ma zbyt wielu opadów przez cały rok, łatwo jest się wychłodzić, gdy temperatura spada. Jeśli spędzasz jakikolwiek czas na zewnątrz w zimie, wiatro- lub wodoodporna kurtka jest niezbędna do utrzymania ciepła i suchości. Dzięki swojej konstrukcji kurtki te są zarówno odporne na wilgoć, jak i na wiatr, co czyni je doskonałym dodatkiem do Twojego stroju outdoorowego w tym sezonie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tych dwóch rodzajach kurtek i o tym, jak mogą pomóc Ci zachować komfort podczas nadchodzących chłodniejszych miesięcy.

Co to jest wodoodporna kurtka?

Wodoodporna kurtka jest zaprojektowana tak, aby utrzymać wilgoć na zewnątrz. Są one skonstruowane z tkaniny, która jest całkowicie wodoodporna, jak w przypadku kurtki przeciwdeszczowej, lub z wykończeniem hydrofobowym, jak w przypadku niektórych kurtek przeciwdeszczowych. Kurtka wodoodporna zapobiega przedostawaniu się wody przez tkaninę do skóry użytkownika. Skutecznie zapobiegają również przesiąkaniu wody z kurtki, gdy użytkownik się poci, utrzymując go w suchości i komforcie. Wodoodporne tkaniny można znaleźć w różnych materiałach, takich jak nylon, poliester i guma. Tkanina gumowa jest w pełni wodoodporna i będzie idealna w deszczowych warunkach. Nylon i poliester są w pełni wodoodporne w ulewnym deszczu, ale nie będą skuteczne w ulewie. Jeśli planujesz być w ulewnym deszczu i chcesz mieć w pełni wodoodporną kurtkę, guma jest dobrą opcją, ponieważ będzie również oferować dodatkową odporność na wiatr.

Czym jest kurtka odporna na wiatr?

Wiatroodporna kurtka jest zaprojektowana tak, aby utrzymać wiatr na zewnątrz za pomocą tkaniny, która jest ciasno tkana i/lub ma dodatkową warstwę syntetycznej izolacji. Celem ciasnego splotu i izolacji jest zatrzymanie powietrza wewnątrz kurtki, utrzymując ciepło, a jednocześnie pozwalając nadmiarowi ciepła uciec przez tkaninę na zewnątrz. Kurtka jest oddychająca, co zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się lub poceniu i pomaga utrzymać naturalną temperaturę ciała. Istnieją dwie główne tkaniny używane do produkcji kurtek odpornych na wiatr: syntetyczny polar i ściśle tkana tkanina przypominająca ciężki brezent. Kurtka polarowa ma syntetyczną izolację i luźniejszy splot, który pozwala na większą oddychalność, co czyni ją idealną dla szerokiego zakresu temperatur. Tkanina tkana jest ciasno tkana i mniej oddychająca, co czyni ją idealną dla chłodniejszych temperatur.

Dlaczego wodoodporne i wiatroszczelne kurtki są ważne?

Wodoodporne, wiatroszczelne kurtki są niezbędną częścią twojego arsenału odzieży wierzchniej. Bez względu na porę roku, łatwo jest zmoknąć podczas przebywania na zewnątrz. Deszcz może przemoczyć Twoje ubranie, podobnie jak nagła ulewa czy pot. Wiatr również może doprowadzić do przemoczenia ubrań i nieprzyjemnych doznań. Wodoodporna i wiatroszczelna kurtka ochroni Cię przed tymi elementami i sprawi, że będzie Ci ciepło, sucho i wygodnie. Wodoodporna kurtka zapewnia suchość podczas przebywania na zewnątrz przy złej pogodzie. Jeśli woda nie będzie mogła wsiąkać w ubranie i docierać do skóry, prawdopodobieństwo wychłodzenia będzie mniejsze. Wiatroszczelna kurtka chroni przed wiatrem, pomagając regulować temperaturę wewnątrz kurtki. Pozostaniesz ciepły, nawet jeśli złapie Cię nagły podmuch zimnego wiatru.

Tkanina hydrofobowa

Wodoodporna kurtka jest niezbędnym elementem odzieży, który pozwala zachować ciepło i suchość podczas złej pogody. Tkaniny hydrofobowe zapobiegają przesiąkaniu opadów przez materiał kurtki, ale nie są wodoodporne. Wykończenie hydrofobowe dodaje warstwę ochronną do powierzchni tkaniny, zmniejszając jej zdolność do odpychania wody. Tkaniny hydrofobowe są stosowane w ciężkich ubraniach wierzchnich i innych częściach garderoby, które mają być odporne na wodę, ale nie mogą być w pełni wodoodporne. Tkaniny hydrofobowe są również używane do ochrony tkanin, które są używane do produkcji mebli na zewnątrz, takich jak krzesła tarasowe i sofy.

Tkanina odporna na wiatr

Tkaniny odporne na wiatr mają ciasny splot, zatrzymując powietrze wewnątrz, a jednocześnie opierając się wiatrowi na zewnątrz. Dodatkowa izolacja chroni Cię przed zimnem i utrzymuje ciepło. Istnieją dwa rodzaje tkanin odpornych na wiatr: włókna syntetyczne, takie jak poliester i nylon, oraz włókna naturalne, takie jak wełna. Tkaniny syntetyczne są łatwiejsze do utkania, ale nie są tak skuteczne w blokowaniu wiatru. Tkaniny naturalne, takie jak wełna, są bardziej skuteczne w blokowaniu wiatru, ale trudniejsze do ścisłego utkania.